نسیم خور

اخبار و عکس هایی از خور و بیابانک

معرفی پروفسور کردوانی و دکتر بسکی

پروفسور کردوانی و دکتر بسکی میهمانان ویژه همایش کویر هستند که قرار است در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته جاری در خور برگزار شود.

این دو استاد گرانقدر معرف حضور تمامی دوستان هستند ولی جهت اطلاع بیشتر بدانید بد نیست ............

پروفسور کردوانی

 

دکتر بسکی

معرفی در ادامه مطلب..............

 

دکتر پرویز کردوانی

 

پرويز كردواني متولد 1310 در روستاي مندولك گرمسار است.

پدرش حسينعلي بلوكباشي از ملاك منطقه بود. پرويز كوچك تحصيلات ابتدايي را در دبستان داراب ريكان و دوره متوسطه را به قول قديمي‌ها تا كلاس 9 در دبيرستان آفتاب گرمسار مي‌گذراند. اما دست روزگار او را به تهران مي‌كشاند و ديپلمش را از دبيرستان رازي كه آن ايام به مدرسه فرانسوي‌ها مشهور بود مي‌گيرد. كردواني پس از پايان تحصيلات متوسطه براي ادامه تحصيل به آلمان مي‌رود و مراتب تحصيلي‌اش را تا اخذ درجه دكتراي رشته عمران كوير طي مي‌كند. او براي انجام پروژه پايان تحصيلي‌اش يك تن از خاك‌هاي كويري ايران را به آلمان مي‌برد و با كسب رتبه اول در ميان تمامي دانشجويان اين رشته سال 1966 دكترايش را دريافت مي‌كند و مورد تشويق مقاماتي در آلمان و ايران نيز قرار مي‌گيرد. پس از بازگشت به ايران به عنوان اولين عضو هيأت علمي دانشكده جديدالتاسيس كشاورزي اروميه استخدام مي‌شود و پس از 2 سال تدريس در اين دانشكده در سال 1347 به گروه آموزشي جغرافياي دانشگاه تهران انتقال مي‌يابد. در همين سال‌هاست كه او مطالعه ميداني خود روي مناطق كويري ايران را با جديت فراوان دنبال مي‌كند و اكتشافات منحصر به فردي در ارتباط با جغرافياي طبيعي بيابان لوت ايران دست مي‌يابد. از آن جمله است اصرار به مدعاي گرم‌ترين نقطه كره زمين در بيابان لوت ايران و اثبات آن. البته او در اين تحقيقات ميداني تنها نبوده و دكتر ستوني كه در آن زمان رئيس مؤسسه جغرافياي دانشگاه تهران بود و باني بازگشت كردواني از اروميه نيز هم او بوده است، كردواني را در تحقيقات ميداني بيابان لوت همراهي مي‌كند. همراه اين 2 نفر هياتي از دانشگاه پاريس نيز در بيابان لوت تحقيق مي‌كردند و موفق به اثبات اين فرضيه شدند كه كوير لوت از هر نقطه ديگر كره زمين گرم‌تر است. او مي‌گويد: «البته استراتيل زاور كه يكي از جغرافيدانان مشهور بود قبل از ما در مورد لوت تحقيقاتي انجام داده بود ولي اينجا را به عنوان گرمترين نقطه زمين معرفي نكرده بود و آنچه كه وي گزارش كرده بود با آنچه كه ما ثابت كرديم از نظر گرماي اين منطقه تفاوت فاحشي داشت. تا آن زمان تصور مي‌شد گرمترين نقطه زمين دره مرگ آمريكا يا رب الخالي عربستان است كه بعد معلوم شد كوير لوت است. در بعضي از نواحي آن كه ما پژوهش كرديم حتي آثار حيات هم وجود نداشت. حتي يك باكتري هم وجود نداشت كه البته اين را ثابت كرديم. بنابراين مي‌توان گفت كوير لوت، كره ماه زمين است!»پرويز كردواني معتقد است بايد از منابع انرژي به منزله ميراث طبيعي ايران حفاظت كرد: «ميراث طبيعي به جاي مانده در ايران به لحاظ انرژي‌هاي تجديد شونده، شامل نور خورشيد، باد و خاك بسيار غني است. وجود بيابان لوت و انرژي گرمايي نهفته در آن، مزيت بزرگي براي ايران محسوب مي‌شود.زماني كه در سال 1354 پروفسور «پرتر»، شيميدان انگليسي به ايران سفر كرد، در مورد منبع عظيم انرژي بيابان و كوير گفت، نور خورشيد در هر متر مربع از كوير و بيابان ايران مي‌تواند لامپي معادل 250 ولت را روشن كند.

 

تحصيلات ابتدايي و متوسطه در گرمسار.
 

اخذ ديپلم متوسطه از مدرسه فرانسوي‌ها در تهران.
 

عزيمت به آلمان و ادامه تحصيل در رشته عمران كوير.
 

احراز رتبه اول دوره دكترا 1345.
 

بازگشت به ايران و استخدام در دانشكده كشاورزي اروميه (رضائيه) 1345.

انتقال به گروه آموزشي جغرافيا در دانشگاه تهران و آغاز تدريس در تهران 1348.
مديركل دفتر مطالعات آموزشي دانشگاه تهران 48 تا 54.

بنيانگذار و رئيس مركز تحقيقات مناطق كويري و بياباني ايران 54 تا 58.

راهنمايي بيش از 150 پايان‌نامه فوق‌ليسانس و 7 رساله دكترا.

مطالعات ميداني در مناطق كويري و بياباني ايران.

استاد نمونه دانشگاه تهران در 2 سال 78 و 80.

برنده جايزه «مهرگان علم» به‌خاطر تاليف بهترين كتاب سال در زمينه محيط‌زيست.

عضويت در بنياد مطالعات آسيايي، شبكه آب خاورميانه، عضو هيات امناي صلح سبز، رئيس كميته بيابان‌زدايي انجمن متخصصان محيط‌زيست ايران.

تاليف بيش از 20 جلد كتاب و ده‌ها مقاله علمي به زبان‌هاي فارسي، انگليسي و آلماني و سخنراني‌هاي متعدد در مجامع علمي داخلي و خارجي.

 

خاطرات کویر

وقتي از پرويز كردواني مي‌خواهم تا بدترين خاطراتش را از كوير بگويد او با خنده پاسخ مي‌دهد كه « من هرگز از كوير خاطره تلخ ندارم.

تلخ‌ترين اتفاقاتي كه در كوير برايم افتاده حالا ديگر جزو شيرين‌ترين خاطراتم هستند. با اين همه اگر قرار باشد تأثير‌گذارترين آنها را بگويم مربوط مي‌شود به كوير گردي من در كويري در روسيه. من به اتفاق شاگردانم براي تحقيق از كوير روسيه به وسط كوير رفتيم و در حالي كه سوار اتوبوس بوديم به سرم زد كه بدون طي كرد راه اصلي از وسط بيابان خودمان را به شمال درياي خزر برسانيم. همين‌طور كه با اتوبوس مي‌رفتيم رفته‌رفته متوجه شدم كه راه را گم كرده‌ام. دانشجويان با ديدن سكوت من ترسيدند. ما بي‌هدف و سرگردان در بيابان مي‌رفتيم و آن ساعات جزو ترسناك‌ترين ساعات عمر من بود اما خوشبختانه در ميانه راه به يك مرد چچني برخورد كرديم كه گله‌اش را گم كرده بود. وقتي از او پرسيدم تو اينجا چه مي‌كني گفت گله‌ام را گم كردم. خلاصه با هزار بدبختي خودمان را به ده آنها رسانديم. يكبار هم وقتي درباره بيابان‌هاي مركزي ايران كار مي‌كردم در كوير لوط به اتفاق گروه تحقيقاتي مان گم شديم. خيلي ترسيده بوديم. تا چند شبانه روز نمي‌دانستيم كجاييم و چه مي‌كنيم اما بالاخره كويري بودن من به دادم رسيد و من كه در تمام طول آن چند روز همراهانم را دلداري مي‌دادم كه نگران نباشيد مي‌رسيم بالاخره خيلي شانسي توانستم راه اصلي را پيدا كنم.
از دغدغه‌هاي پرويز كردواني يكي هم آب تهران و كرج است. او مي‌گويد:
« طي سال‌هاي42-41 در كرج آب در 4 متري زمين بود ولي الان در بعضي نقاط تا 100 متر پايين رفته است. الان بيشتر باغات كرج و شهريار از آب چاه تغذيه مي‌شود نه آب‌هاي سطحي در نتيجه نيمي از باغات هم كه اين امكان برايشان وجود نداشته خشك شدند». از جمله ديدگاه‌هاي هميشگي پرويز كردواني مي‌توان از «ضرورت احياي فناوري‌هاي سنتي كشاورزي و مديريت منابع آب در ايران» نام برد. او حفظ، احيا و گسترش فناوري قنات را ضروري مي‌داند. طوري كه اين نظر او به عنوان راهي براي توسعه مناطق خشك جهان و كاهش اثرات خشكسالي در مناطقي همچون صحرا و شرق آفريقا در سال‌هاي اخير به شدت مورد توجه سازمان ملل قرار گرفته است.

 

 

بیوگرافی دکتر غلامعلی بسکی

  غلامعلی بسکی در سال ١٣١٠ ه.ش. در سبزوار استان خراسان رضوی به دنیا آمد و پس از به پایان رساندن تحصیلات دبیرستان اسرار حاج ملا هادی سبزواری، در رشته طب از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل و در سال ١٣۴۵با درجه تخصص جراحی زنان از دانشگاه تهران فارغ التحصیل و بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی در شهرستان گنبد کاووس را در سال١٣۴۵ بنا نهاد.  از سال ١٣۴٩ گوشه گیری در جنگل گلستان را با سکونت دور از جوامع شهری شروع نمود که هر روز ۶٠ کیلومتر به بیمارستان می آمد. طی سالها اقامت طولانی به مدت٣۶ سال، کوهپیمایی های زیاد در لابلای جنگل ها و دره های پر درخت و پر از چشمه سارها، خلق و خوی طبیعت دوستی را دریافت و چند مرض مزمن نامبرده از قبیل آب مروارید چشم و برونشیت چرکی و دیسک کمر و حساسیتهای بدنی، پوستی و....... معالجه گردید.  او خام گیاهخوار است و آب چشمه می نوشد و۴٠ سال از صابون استفاده نکرده است و هر روز دوش آب سرد می گیرد. او این موهبت را با وقف تمام اموال خود به شرح ذیل نموده است:  - در مشهد ۵ ساختمان و ١٠٠٠ متر وسعت در خیابان آزادی  - در جنگل گلستان ۵/١ هکتار باغ پر درخت و کتابخانه و ساختمانها برای عبور زائران حضرت رضا  - مزرعه وقفی ٢٣ هکتار با گلخانه آن (۵/١ هکتار) و ٢٠ هکتار کشت زیتون و دامداری شیری ١۵٠ رأسی و توتستان کرم ابریشم و انگور کاری ١ کیلومتر طول  - بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی  - مدر سه تیز هوشان استان گلستان و خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی(تیز هوشان فقیر در روستاها)  - ۶ آپارتمان در دریا کنار مازندران  - سه طبقه آپارتمان در تهران - اتومبیل پژوی ۴٠۵ وقف محیط زیست و درختکاری گردید. 

مصاحبه باغلامعلی بسکی   :

دکتر غلامعلی بسکی معروف به بابا بسکی، با روش زندگی اش می تونه سرمش خوبی برای همه ما باشه. اون که الان ۷۴ سالشه، از چهل سال پیش خام خوار شد. گندم، شالی، جو و حبوبات دیگه قسمت عمده ای از غذای روزانه اون رو تشکیل می ده.  بابا بسکی یک پزشک ثروتمنده که بخشی از ثروتش رو برای محیط زیست صرف کرده. تازگی ها آخرین تعلق زمینی اش که یک خونه با حیاط بزرگه رو وقف محیط زیست کرده. دکتر بسکی چند روزی برای دیدن فرزندان و نوه هاش به لندن اومده و ما هم خوشبختانه تونستیم دعوتش کنیم به استودیوی بی بی سی تا در مورد نحوه زندگی اش بیشتر صحبت کنیم.  چطور شد که به خام خواری رو آوردین؟  وقتی در اطاق عمل بودم، در زمان بخیه زدن دیدم که مفصل انگشت سبابه من درد می کنه. بعد از آزمایش کردن متوجه شدم اسید اوریک خونم زیاده. همکارهای داخلیم به من پیشنهاد خوردن قرص رو دادن که من ترجیح دادم به جای اون، گوشت رو از غذای روزانه خودم حذف کنم  مثلاً امروز صبحانه چی خوردین؟  جای شما خالی سه استکان چای سبز با دو سه قاشق عسل خوردم. چای سبز لاهیچان بهترین چای است. به خاطر اینکه دو و نیم درصد از چای های معمولی کمتر کافئین داره. بعد از اون یک گوجه فرنگی، یک هویج، یک مقدار سبزی خرفه، یک پیاز درشت، سرکه و روغن زیتون، مقداری آب چشمه، لیمو ترش و سیب زمینی خام و خیار رو در همزن ریختم و یک سوپ خیلی خوشمزه درست کردم و خوردم. در آخر هم چهار قاشق جو، گندم، تخم کدو و کنجد خوردم. آی کیف کردم!  ورزش هم می کنید؟  آره! زیاد. مثلاً امروز صبح ۵۸ دقیقه بدون معطلی ورزش کردم. اگر میل داشتید میتونید تشریف بیارین خونه دختر من و ببینید که هیچ جوونی به گرد ورزش کردن من نمیرسه!  در روز دو وعده هم بیشتر غذا نمی خورم. ضمناً من نه به بقالی میرم، نه به نانوایی یا قصابی و نه کوپن از دولت می گیرم! نه کلفت و نهنوکر میخوام! کاملاً خودکفا هستم. من حتی از صابون هم استفاده نمی کنم!  پس چرا انقدر موهای سر و صورتتون تمیزه و بوی خوبی هم میدین و پاک به نظر میاین؟  من عقیده دارم سه چیز، خورشید، آب و خاک پاک کننده هستند. من هر روز بعد از ورزش زیر دوش سرد میرم و حسابی خودم رو تمیز می کنم. چرا صابون بزنم؟ صابون قلیایی هست و PH پوست بدن به اسیدی تمایل داره. این هست که من با استفاده نکردن صابون، محیط زیست پوستم رو به هم نمی زنم. من بعد از حمام گرفتن حسابی پر انرژی هستم. مثل همین الان! میخوای همین حالا ۱۰۰ تا شنا جلوت برم ببینی؟  نه دیگه! بیشتر از این ما رو خجالت ندین! لطفاً از محل زندگیتون برامون بگین.  من نیمی از زندگیم در تهرانه و نیمی از اون رو در شمال و در کوه ها به سر می کنم. از کوه ها بالا میرم و بیشتر در جنگل دریا کنار زندگی می کنم.  آیا توصیه ای برای مردم و برای حفظ سلامتیشون دارین؟  هوای تمیز و آب سلامت. دومین غذای ما آب هست. اگر ۱۵ روز، روزی ۲ یا ۳ لیتر آب نخوریم، خواهیم مرد! همین طور نخوردن گوشت و لبنیات. چون هر نوع گوشتی سرطان زا هست، حتی گوشت ماهی! لبنیات هم رگ ها رو می بنده!   

اخبار مرتبط: نخستین همایش کویر در خوروبیابانک

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۵ آذر۱۳۸۹ساعت   توسط حمید آقا  |